Ekonomi

285 milyar dolarlık altın saklı: Türkiye bulursa işler değişir

Hükümet cari açığı azaltmak amacıyla yerli kaynaklara yönelik arama, üretim ve Ar-Ge faaliyetlerini artırma kararı alırken, madencilik sektörü de altın üretimini artırmak için harekete geçti.

Türkiye Madenciler Derneği (TMD) Başkanı Ali Emiroğlu, Türkiye’nin yer altında 285 milyar dolar değerinde 4 bin 500 tonluk potansiyel altın rezervinin bulunduğunu söyledi.

Sabah’ın haberine göre;Emiroğlu, bir grup gazeteciye yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Şu anda Türkiye’de tespit edilmiş ve üretilebilecek 1.500 ton altın rezervimiz var. Bunun dışında yeraltında keşfedilmeyi bekleyen 4.500 ton potansiyel altın rezervimiz de var. 4.500 ton altının şu anki piyasa değeri yaklaşık olarak şu anda yaklaşık 1.500 ton. 285 milyar dolar. Bu değeri üretime dönüştürmemiz lazım. “Önce arayıp bulmamız lazım. Bu arama faaliyetleri için yaklaşık 13-18 milyar dolarlık bir risk sermayesine ihtiyaç var.”söz konusu.

Emiroğlu, Türkiye’nin fay coğrafyasında olduğuna dikkat çekerek, “İsviçre’den Hindistan’a kadar uzanan ve özellikle altın, gümüş, bakır, çinko, kobalt ve nikel açısından zengin olan Tetis Metallogonik Kuşağı’nın ortasında bulunuyoruz. Bu nedenle Türkiye coğrafyasının birçok bölgesinde altın bulunuyor. Doğanın ülkemize verdiği bu zenginlikten mutlaka faydalanmalıyız.” “dedi.

MEVCUT AÇIĞ MADENCİLİKLE KAPATILDI

Emiroğlu, Türkiye’nin enerji ve madenlerden kaynaklanan dış ticaret açığının 100 milyar dolar seviyesinde olduğunu söyledi. “Türkiye’nin toplam yer altı kaynaklarının mevcut piyasa değeri 3,5 trilyon doların üzerindedir. Dolayısıyla bu cari açığı kapatabilecek tek sektör madenciliktir.”açıklamasını yaptı.

habercayirova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu