Haber

Libya Temsilciler Meclisi başbakan adaylarını henüz başlatmadı.

Libya’da Temsilciler Meclisi’nin (TM) ülkeyi seçime taşıyacak yeni hükümet için adaylık başvurularını başlattığı yönündeki iddiaları yalanladığı belirtildi.

TM Sözcüsü Abdullah Bileyhik, Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) tarafından ortaya atılan iddialara TM’nin internet sitesinden yaptığı açıklamada yanıt verdi.

Bileyhik, UNSMIL’in TM’nin başbakanlık için adaylık başvurularını başlattığı yönündeki iddialarını şu ifadelerle yalanladı:

“UNSMIL’in asılsız beyanına ve TM’nin tek taraflı hareket ettiği iddialarına şaşırdık. TM’nin bu haftaki oturumda üzerinde anlaşmaya vardığı yol haritası (seçimlerle ilgili) ve bu harita Libya Devlet Yüksek Konseyi’ne sunuldu. TM, başbakan bakanlık “UNSMIL’in görevi Libyalılar arasında uzlaşma için çalışmak olmalıdır.”

TM, 25 Temmuz’da Bingazi’de yaptığı oturumda, ülkedeki seçimlerin düzenlenmesi ve seçim sürecinin denetlenmesi için oluşturulan “yol haritasını” onaylamıştı.

Yol haritasında, seçim sürecinde görev yapacak olan hükümetin cumhurbaşkanlığına aday olma şartlarını ve yöntemini belirleyen hükümler yer aldı.

UNSMIL, yol haritasının kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, “TM’nin yol haritasını kabul ettiğini ve başbakanlık için adaylık başvurularını açtığını” belirterek, “Libya’daki siyasi çıkmazı çözmeye yönelik tek taraflı herhangi bir girişime karşı” olduğu uyarısını yineledi. buna referans.

haber-resadiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu