Ekonomi

Borsa İstanbul haftaya rekorla başladı

Investing.com – BİST 100endeks haftaya %0,84 artışla 5.673,76 puandan başladı.

BIST 100, geçtiğimiz haftayı %10’luk artışla 5.626,49 puanla kapattıktan sonra en yüksek kapanış rekorunu kırdı. Haftaya alıcılı başlayan endeks, açılışa göre tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 5.704,83 puana oldukça yaklaştı.

Borsa İstanbul’da olumlu görünüm devam ederken perakendeVe Bilişim Teknolojileri güne %2’nin üzerinde fiyat artışıyla başladı. Başlangıçta %1 düşüş sporendeks güne negatif başlayan tek branş oldu. BankalarÖte yandan güne %0,5 artışla başlamasının ardından ilk süreçlerde satışlarla yatay bir başlangıç ​​yaptı.

BIST 100 yeni rekor seviyeye ulaştı

BIST 100 endeksinde ilk saatte pozitif ivme devam ederken, endeks son zirve seviyesi olan 5.704,83 puan rekorunu kırarak 5.705 puanın üzerine çıktı.

BİST 100 endeksinde güne alıcılı başlayan hisse senetlerinin başında; EUREN, ( ULUUN, ( MAVİ, ( PSGYO, ERBOSoradaydı. KLRHO, ( MEŞALE, ( ALARK, ( ZORLAMAVe ( ASELShisseleri güne kısmi düşüşle başladı.

Borsa İstanbul geneline bakıldığında bugün başlayan süreçler KTLEV, güne tavan fiyattan başlamak BURVAVe ( YEOTK, en yüksek yükselişle başlayan diğer hisseler oldu. DOĞUBHisse, güne baz fiyattan başlayarak düşüş eğilimini sürdürdü. BURÇÖte yandan, %5’lik düşüşle en çok gerileyen diğer pay oldu.

Bu hafta dış piyasalarda makroekonomik bilgiler açısından yoğun bir takvim var. Yarın ABD enflasyonuAmerika’da 14 Haziran Çarşamba günü saat 21.00’de açıklanacak. Besledi faiz oranını açıklayacaktır. 15 Haziran Perşembe günü saat 15:15’te Avrupa Birliği faiz kararı ilan edilecektir. Haftanın son iş gününde Avrupa Birliği şişirmeveriler görüntülenecektir.

Haftanın başında Asya piyasalarında genel görünüm alıcı yönlüydü. Avrupa borsaları da güne olumlu başladı. ABD endeksleri ise haftayı kısmi yükselişle kapattı. Sabah, ABD ve Avrupa vadeli endeksleri pozitif yönde ilerliyor.

Author: Günay Caymaz

Borsa bilgileri, gerçeğe uygun değer, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan yararlanmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. katılmak tıklamak .

guneysuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu