Ekonomi

Tezgahlarda bol miktarda hamsi var

Tezgahlarda bol miktarda hamsi var

KOCAELİ – Av sezonunun başlamasıyla birlikte Kocaeli’deki balık tezgahlarında hamsi bolluğu yaşanıyor.

1 Eylül’de sona eren avlanma yasağıyla birlikte tezgahlarda balık bolluğu yaşanıyor. Kocaeli’de 140 TL’den alıcı bulan hamsinin fiyatı yasağın ardından 80 TL’ye geriledi. Vatandaşların tükettiği hamsinin ağırlığı, büyüklüğüne göre 30 TL ile 80 TL arasında değişiyor. Balık fiyatlarının daha da düşmesi beklenirken palamut henüz tezgahlarda görünmüyor.

“30 TL’ye kadar hamsi var”

Balıkçı Kemal Bineklioğlu, “Pazara hamsi ile başladık. Hamsinin fiyatı uygun, 30 TL’ye kadar hamsi var. Büyük ve güzel olanı tezgahımızda satıyoruz. Şu anki piyasa beklediğimizin çok altında ve ben umarım daha da düşer.En iyi hamsinin fiyatı 80 TL, istavrit 90 – 180 TL, uskumru 70 TL, kefal 50 – 60 TL, çipura ve levrek aynı fiyatlar Sardalya 150 TL’ye düştü Karadeniz mezgiti 150 – 200 TL Balık pazarı başladığı günden bu yana yarı yarıya azaldı. – 150 TL’ydi, şimdi 80 TL’ye düştü” dedi.

Bu yıl vatandaşların çok balık tüketeceğini belirten Bineklioğlu, “Bu yıl halkımızın balığa yüzü gülecek. Palamut yok ama hamsi var. Herkesin yediği ve tercih ettiği bir balık. ” meşe palamudu ama piyasada yok. Muhtemelen önümüzdeki günlerde gelip kıyıya çıkacak. Ancak çok fazla olacağını düşünmüyorum” dedi.

yerkoy-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu