Ekonomi

Kürsüye market sepetindeki ürünlerle çıkan Akşener, fiyatların 1 yıl içindeki değişimini rakamlarla açıkladı

DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener, partisinin küme toplantısında gündemdeki mevzulara ait değerlendirmelerde bulundu. Vatandaşların en büyük sıkıntılarından biri olan hayat pahalılığına da değinen Akşener, kürsüye market sepetinde yer alan birçok eserle çıktı.

SEPETTEKİ ESERLERİN 1 YIL İÇİNDEKİ FİYAT DEĞİŞİMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Aralarında limon, patlıcan, peynir ve yoğurdun da bulunduğu pek çok eserin 1 yıl içindeki fiyat değişimine dikkat çeken Akşener, “Enflasyon düştü, düşecek” açıklamalarına reaksiyon gösterdi.

Meral Akşener’in açıklamalarından satır başları şu biçimde;

“Biliyorsunuz Pazartesi günü, 6 siyasi parti olarak, geniş bir mutabakat yerinde hazırladığımız, Anayasa Değişikliği teklifimizi, milletimizle paylaştık. Kurucu kıymetlerimize sadık kalarak, meclisi güçlü, yargıyı bağımsız, yürütmeyi de istikrarlı hale getirmek için, ortaya koyduğumuz bu kıymetli çalışma; ülkemizin kalkınması ve demokratikleşmesi yolunda, atacağımız adımları tariflerken; birebir vakitte, istibdata karşı, hürriyetin sesini savunuyor. Olağan biz, bu teklifimizle; kuvvetler ayrılığının tesisi, Partili Cumhurbaşkanı periyodunun sonu, meclisin faal kontrolü deyince; iktidardakileri, çabucak bir rahatsızlık alıverdi. Akademik özerkliğin, yargıçlara coğrafik teminatın geldiğini görünce, rahatsız oldular.

“15 VEKİLİN AYRILDIĞINI GÖRÜNCE PANİĞE KAPILDILAR”

Temel hak ve hürriyetlerin, tüm devlet organlarını, bağlayıcı hale getirildiğini, insan onurunun, anayasal sistemin temeli olarak düzenlendiğini, hürriyeti sınırlamanın, istisna olduğunu görünce, huzursuz oldular. Sıhhat hakkının, etraf hakkının ve elbette hayvan haklarının, birinci defa, anayasal garanti altına alınmasının önerildiğini görünce, mutsuz oldular. Yurt dışında yaşayan Türklerin, hak ve menfaatlerini muhafazanın, devletin bir vazifesi olarak benimsendiğini, ve mecliste, yurt dışındaki vatandaşlarımızın da, temsil edilmesi için, 15 milletvekili ayrıldığını görünce, paniğe kapıldılar. Elbette bu durumu yadırgamıyoruz. Sayın Erdoğan’ın dediği gibi: “Bunlar daha iyi günleri…” Çünkü, daha yeni başlıyoruz. Bu arkadaşlara daha çok panik atakları yaşatacağız. Durmadan, dinlenmeden, yorulmadan çalışmaya, ve saraydaki sefaya alışanların rahatını, her adımımızla bozmaya itinayla devam edeceğiz. Hiç kusura bakmasınlar.

“BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NİN EĞİTİM KALİTESİ YERLE BİR EDİLMEK İSTENİYOR”

Artık, ülkemizin her yanını saran, adaletsizliğin, liyakatsizliğin ve keyfiliğin, bir diğer örneği de, maalesef, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanıyor. Ülkemizin, en değerli kurumlarından biri olan, Boğaziçi Üniversitesi’nin, bütün esaslı gelenekleri ve nitelikli eğitim kalitesi, yerle bir edilmek isteniyor. Üniversitemiz, zincirleme biçimde; hoyratça bir siyasi kadrolaşmaya, liyakatsiz atamalara, sarayı aratmayan, ucube bir idare anlayışına, sahne oluyor. 18 Ocak 2022’de, üç fakültenin seçilmiş dekanları, mesnetsiz suçlamalarla görevden alındı. Ardından, 4 Mart 2022’de, üniversiteyle hiçbir ilgisi olmayan, üç akademisyen, doruktan indirme tekniğiyle, ortalarında, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin de bulunduğu, üç fakülteye, dekan olarak atandı.

“DEKAN KENDİSİNİ BÖLÜM BAŞKANI OLARAK ATIYOR”

Bu şahıslar, akademisyen bile olmadıkları üniversitede, dekan sıfatıyla, idare şuralarına girdiler. Öğrenciler ve akademisyenler aleyhinde, yüzlerce soruşturmaya katıldılar. Üniversitedeki işleyişi, hiç bilmedikleri için, adapsız, hukuksuz, kararlar aldılar. Bu kararların tamamı da, öğrenciler ve akademisyenler tarafından, yargıya taşındı. Pekala bu kararlar neydi biliyor musunuz? Mesela; geçtiğimiz Ekim ayında; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde, İşletme Bölümü’nün, seçilmiş lideri, ceza verilerek misyonundan alınıyor. Zirveden inme dekan da, onun yerine, kendisini, kısım lideri olarak atıyor. Evet yanlış duymadınız, kendisini atıyor. Bu dekan, Türkiye’nin, en yüksek puanlı işletme kısmına, kendi alanı olmamasına karşın, hukuksuz bir formda, vekaleten kısım başkanlığı yapıyor.

“ARKADAŞIN ALANI SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLERMİŞ”

Rezalet, maalesef burada da bitmiyor. Bu Kasım ayında, Ekonomi Kısım lideri da tıpkı biçimde misyondan alınıyor. İktisat kısmında idari açıdan, hayli deneyimli akademisyenler olmasına karşın, tıpkı dekan tekrar, büsbütün adapsız ve hukuksuz bir biçimde, kendisini buraya da atıyor. Böylelikle Türkiye’nin, en yüksek puanlı ekonomi bölümüne, ekonomiyle alakası olmayan bir dekan, adeta, “ben aslında ekonomistim” diyerek, saray sakinlerinden alıştığımız, buram buram cehalet kokan bir özgüvenle, vekaleten bölüm başkanlığı yapıyor. Bu sayede; içerisinde 3 bölüm olan, iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin, 2 kısmına, bu her bahsin uzmanı dekan arkadaş, vekaleten başkanlık yapıyor. Artık hepiniz, bu “Erdoğanımsı” dekanın, kendi alanı nedir diye, merak ediyorsunuz değil mi? İşte o da, 3’üncü kısımda saklı… Bu arkadaşın alanı, Siyaset Bilimi ve Memleketler arası İlişkilermiş…

Ancak ne hikmetse, kendi alanına bir türlü lider atamıyor. Pekala neden biliyor musunuz? Zira, bu dekan arkadaş, kendisini, Siyaset Bilimi ve Milletlerarası İlgiler kısmına, akademisyen olarak atatmak için uğraşıyor. Bu yüzden de, herhalde göze batmamak için, bu kısma, vekaleten başkanlık yapmıyor. Zira temel maksadı, asaleten lider olmak. Hatta, bunun için çalışmalara da, Ağustos ayında başlıyor. Kısmın ve fakültenin, hiçbir talebi olmamasına karşın, takım kullanma müsaade talebi için, YÖK’e gidiyor. YÖK de, her zamanki ciddiyetsizliğiyle, Fakülte Yönetim Kurulu ile, bölümün onayı olmamasına, ve yapılan tüm itirazlara rağmen, dekanın talebini onaylayıp, 27 Ekim 2022’de, takım ilanı çıkıyor. Üstelik ilanda, doktora tezinin başlığına kadar, tüm şartlar da, bu arkadaşın, akademik geçmişiyle yakından örtüşüyor… Yaa, bakın siz şu tesadüfe… İşte tüm bu rezillik, Boğaziçi Üniversitesi’nin, ne derece maksat alındığını, ferdî çıkarlar ve rant arayışları için, ne derece tahrip edildiğini, çok net bir halde, ortaya koyuyor. Bu durum; Ülkemizdeki, her gelir kümesinden, en parlak çocuklarımızın, alınlarının teriyle girip, kamu kaynaklarıyla, dünya standardında eğitim aldıkları, saygın bir üniversitemizin; liyakatsizlikle, kayırmacılıkla ve keyfilikle, düşürüldüğü durumun özetidir.

“TÜM AKADEMİSYENLERİN YANINDAYIZ”

Boğaziçi Üniversitesi’ni esir alan, bu örnek; ülkemizdeki, en büyük meselelerimizden biri olan; zirveden inme ve liyakatsiz atamaların, ahbap çavuş bağıyla, yürütülen işlerin, ortak akıl ve demokrasiden uzak, idare anlayışının, ibretlik bir iz düşümüdür. Bu vesileyle; Bu arkadaşa, işgal ettiği dekanlık ile başkanlıklara, çok alışmamasını tavsiye ediyor; içinde bulunduğumuz devirde, keser ve sapın süratle döndüğünü, ve hesap gününün, artık çok yakın olduğunu, hatırlatmak istiyorum. Ayrıyeten; iki yılı aşkın müddettir, maruz kaldıkları hukuksuzluk karşısında, hakkını arayan, her gün, nöbetler tutarak, bu ahlaksızlığa itiraz eden, demokratik, özerk ve özgür bir üniversite hayalinden vazgeçmeyen, Boğaziçi Üniversite’mizin tüm akademisyenlerine ve öğrencilerine, her vakit yanlarında olduğumuzu, bir sefer da söylemek istiyorum.

“MUTFAKLARDAKİ YANGIN BÜYÜYEREK DEVAM EDİYOR”

Bay Kriz ve iktisat idaresinin akıl ve bilime düşman davranışları artık tüm dünyada devlet idaresinde liyakatsizlik ve beceriksizlik dendiğinde neredeyse literatüre girecek bir hadise haline geldi. Bu durumun son örneği olarak geçtiğimiz hafta Merkez Bankası siyaset faizini yüzde 9’a indirdi. Böylece faiz tek haneli rakama indi. Sayın Erdoğan da nihayet muradına erdi. Peki ülkemizde ne değişti? Hiçbir şey… Ne kur oynadı ne de faizlerde bir değişiklik oldu. Yani bu vesileyle bir kez daha görmüş olduk ki Merkez Bankası’nın siyaset faizinin düşük olması bir tek Sayın Erdoğan’ı mutlu etmeye yarıyor. Çünkü ekonomide herhangi bir sinyal etkisi yok. Dolayısıyla artık politika faizine de ‘Erdoğan faizi’ diyebiliriz… Hakikaten; Sayın Erdoğan her ne kadar faize karşı zafer kazanmış üzere nutuklar atsa da; milletimizin yaşadığı gerçekler maalesef değişmiyor. “Faiz sebep enflasyon sonuç” palavrasına artık kimse inanmıyor. Zira çarşıdaki pazardaki pahalılık vatandaşlarımızın canını yakmaya motamot devam ediyor. Mutfaklardaki yangın büyüyerek devam ediyor. Memur esnaf emekli minimum fiyatlı enflasyon canavarının altında ezilmeye devam ediyor.

“ENFLASYON NİSANDA DÜŞECEK DEDİLER OLMADI, MAYISTA DA OLMADI”

Ama Bay Kriz’e göre artık sıra enflasyondaymış… Aklınca faizi halletti ya şimdi sıra enflasyona gelmiş… Biliyorsunuz en son ‘Merak etmeyin o da inecek’ dedi. Tabii bu aslında olumlu bir gelişme… Çünkü hatırlasınız kendisi uzun bir süre enflasyonun varlığını bile kabullenememişti. Sonrasında; “enflasyon demesek hayat pahalığı desek…” diyerek işi iyice lakaytlığa vurmuştu. Ve bu yılın başından beri de enflasyon için düşüş tarihi vermeye çalışıyor. Mart’ta düşecek dedi olmadı. Nisan’da düşecek dedi olmadı. Mayıs’ta düşecek dedi yeniden olmadı. Artık artık tarih de veremiyor. “3 vakte kadar” edebiyatıyla mevzuyu geçiştirmeye çalışıyor…

“MAKYAJLI RAKAMLARLA KAPANAMIYOR”

Ve en sonunda TÜİK de devayı her şeyi gizlemekte buldu. Mayıs 2022’den beri detaylı data açıklamayı durdurdu. Artık de hummalı bir biçimde baz tesiriyle hesap oyunlarıyla milletimize enflasyon düştü masalları anlatmaya hazırlanıyorlar. Lakin yemezler! Milletimiz artık son derece açık ve net bir halde görüyor ki; Bu iktidar artık ülkemizi yönetemiyor. Memleketimizi içine sürükledikleri yangın artık kürsü nutuklarıyla gizlenemiyor. Makyajlı sayılarla kapanamıyor. Süslü palavralarla örtülemeyecek kadar açık bir halde sokaklarda marketlerde pazarlarda görülüyor.

“VATANDAŞ KASADA MAHCUP OLMAKTAN KORKTUĞU İÇİN MARKETE GİDEMİYOR”

Milletimiz artık markete gitmek bile istemiyor. Neden biliyor musunuz? Zira parasının yetip yetmeyeceğini bilemiyor. Zira kasada mahcup olmaktan çekiniyor. Zira aldığı eserleri iade etmek zorunda kalmaktan korkuyor. Fakat biz bu gerçekleri lisana getirdikçe iktidar bize; “Abartıyorsunuz” diyor. “Yaygaracılık yapıyorsunuz” diyor. “Yalan söylüyorsunuz” diyor. O yüzden gelin artık daima bir arada enflasyon sepetindeki besin eserlerinin son 1 yıldaki fiyat artışlarını inceleyelim. Üstelik o denli her marketin değil üstün indirimli üç harfli marketlerin fiyatları üzerinden gidelim. Bakalım palavra mı söylüyormuşuz? Bakalım abartıyor muymuşuz? Bakalım yaygara mı yapıyormuşuz?

SÜTÜN FİYATI YÜZDE 117.4 ARTTI

Mesela her konutun vazgeçilmezi süt… 1 litresinin fiyatı 2021 yılının kasım ayında 7.13 lirayken 2022 yılının kasım ayında 15.5 liraya çıktı. Yani 1 yıllık artış oranı yüzde 117.4. Mesela 1 kilo beyaz peynirin fiyatı 32,89 lirayken 1 yıl içinde 85.80 liraya çıktı. Yani bir yıllık artış oranı yüzde 160…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk, rus, özbek Eyüp escort bayan iletişim
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler